Smart home, v preklade do slovenčiny znamená smart domácnosť, a teda úplný preklad je inteligentná domácnosť. Byť smart je v dnešnom svete in. Prečo by ste mali mať obyčajnú domácnosť, keď ju môžeme mať inteligentnú? Smart home je komplexný systém zariadení, ktoré vám dokážu zjednodušiť každodenné úlohy a automatizovať ich. A viete, čo je na tom to najlepšie? Vy nemusíte nič ovládať, skoro všetko sa deje automaticky.
Ako vlastne smart home funguje?
Systém smart domácnosti prepája všetky zariadenia v dome a umožňuje ich ovládať aj bez nášho zásahu. Princíp je potom podobný ako pri ľudskom tele. Riadiaca jednotka je ako náš mozog, kde sa všetko stretáva a odkiaľ idú všetky príkazy. Senzory sú potom ako naše vnemy. To či je v dome teplo, zima alebo či je potrebné niečo urobiť, dávajú riadiacej jednotke vedieť senzory. Medzi moduly inteligentnej domácnosti patrí napríklad vykurovanie a klimatizácia, biometrický prístup do budovy, meranie spotreby energií, regulovanie a riadenie osvetlenia, ovládanie roliet a žalúzií, distribúcia audio a video signálu v dome, automatizované otváranie a zatváranie okien, regulácia napúšťania vody do vane a jej teploty, záhradný zavlažovací systém, automatické privolanie polície, príp. záchrannej zdravotnej služby a pod.
Ako začať so smart domácnosťou?
Začať so smart home sa dá rôzne, existuje viacero spôsobov ako začať. Buď začnete pomalšie, napríklad smart zvončekom s kamerou, príp. k tomu ešte doplniť inteligentný zámok a postupom času si vybavíte vašu domácnosť viacerými smart jednotkami. Samostatné inteligentné produkty, vám budú fungovať nezávisle. Druhou možnosťou je si zabezpečíte rovno systém s centrálnou jednotkou, ktorá kontroluje a ovláda všetky spotrebiče a zariadenia, ktoré sú do nej zapojené.
Čo považujeme za najväčšie výhody smart home?
V prípade smart home ide určite o zvýšenie pohodlia a komfortu – automatizované vykonávanie určitých činností súvisiacich s chodom domácnosti, napr. automatické vysávanie v domácnosti prostredníctvom špeciálneho robotického vysávača, regulácia vnútornej teploty v obytných priestoroch, otváranie okien či napúšťanie vane sú príklady činností, o ktoré sa už obyvatelia inteligentnej domácnosti nemusia viac starať. Dôležitým faktorom je aj úspora finančných prostriedkov a šetrenie životného prostredia – správne naplánovanie používania elektrických spotrebičov, vykurovania, klimatizácie, regulácia vody a vetrania, ako aj presné monitorovanie celkovej spotreby energií v dome môžu výraznou mierou prispieť k zníženiu plytvania so zdrojmi. Pri výhodách, ktoré smart home ponúka netreba zabúdať ani na zvýšenie bezpečnosti – ochranu svojho obydlia, môžeme realizovať na základe systému vhodne rozmiestnených kamier s nepretržitou prevádzkou, ktoré môžu snímať a zaznamenávať všetko dianie vo vnútri, ale aj v najbližšom okolí.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac o jednotkách inteligentného domu, príp. máte záujem o centrálnu jednotku smart home, obráťte sa prosím na https://smartmagazin.sk/.